Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu cieszą się obecnie dużą popularnością wśród kupujących. Wprawdzie sytuacja na całym rynku nieruchomości nie jest jeszcze do końca stabilna, to jednak sektor mieszkaniowy zdaje się dobrze radzić sobie z pandemicznymi realami. Stolica Wielkopolski przyciąga kupujących atrakcyjną ofertą. Nie dziwi więc fakt, że popyt jest tu stale zauważalny. Z tego względu deweloperzy starają się dostarczać w tym regionie kraju kolejne inwestycje, które zapewnią kupującym dostęp do nowych mieszkań w Poznaniu.
Spis treści
Ceny za lokale mieszkalne ciągle wzrastają
Pandemiczna rzeczywistość na rynku nieruchomości
Ceny za nowe lokale nie zamierzają maleć
Lokale używane tańsze?
Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu coraz droższe
Rynek mieszkaniowy nie odpuszcza - mieszkania na sprzedaż w Poznaniu stają się coraz droższe. Dziwić może fakt, że pomimo coraz wyższej ceny za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego, osób chętnych na ich zakup nie brakuje. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim osoby, które planują kupić mieszkanie w Poznaniu, mogą zwyczajnie nie mieć więcej czasu na odkładanie decyzji o zakupie w czasie. Stać za tym mogą różne sytuacje na przykład rodzinne lub zawodowe. Niektórzy z kolei obawiają się, że ceny mieszkań w Poznaniu na tyle wzrosną, że niebawem osób tych nie będzie już stać na zakup własnego lokum. Jeszcze inni kupują mieszkania już teraz, póki ceny nie osiągnęły jeszcze swojej maksymalnej wysokości, aby w późniejszym czasie odsprzedać je z zyskiem.
Mieszkaniówka nie ustępuje pandemicznym realiom
Pandemia koronawirusa mocno wstrząsnęła rynkiem nieruchomości w Polsce. Czy oznacza to jednak, że poszczególne segmenty się załamały? Nic podobnego. Niektóre z nich rzeczywiście mocno odczuły negatywny wpływ pandemii. Ciemne chmury pojawiły się choćby nad sektorem biurowym czy hotelowym. Niemniej inne sektory, takie jak magazynowy i mieszkaniowy właśnie, dobrze poradziły sobie z sytuacją i wpasowały się w nowe realia. W okresie pełnego lockdownu deweloperzy szybko zaczęli poszukiwać alternatywnych form sprzedaży mieszkań. Nie rezygnowali również z kolejnych projektów inwestycyjnych, wierząc w zainteresowanie mieszkaniami w Poznaniu ze strony potencjalnych kupujących. Kiedy ceny mieszkań w Poznaniu zaczną spadać? Póki co ciężko jest to oszacować. Wiele zależy od sytuacji gospodarczej. Póki co ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych także stale rosną, więc ciężko spodziewać się, aby deweloperzy obniżali ceny swoich lokali mieszkalnych na sprzedaż, które muszą obecnie budować w wyższej cenie.
Ile za mieszkania na sprzedaż w Poznaniu od dewelopera?
Pomimo stale rosnących cen lokali mieszkalnych, kupujący nie rezygnują -zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż w Poznaniu w dalszym ciągu jest duże. Deweloperzy nie mają więc powodów, aby obniżać ceny. A te stale szybują w górę na terenie całego kraju. Jak sytuacja prezentuje się w stolicy Wielkopolski? Zmiany cen za mieszkania w Poznaniu bardzo dobrze obrazuje raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN. W pierwszej kolejności przyjrzymy się rynkowi pierwotnemu. Poniżej prezentujemy średnie ceny ofertowe za mieszkania w Poznaniu, ujęte w bazie cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN. W pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa za mieszkanie w Poznaniu na rynku pierwotnym wyniosła 7541 złotych za metr kwadratowy. W drugim kwartale 2020 roku średnia wynosiła już nieco więcej – 7764 złotych za metr kwadratowy. Trzeci kwartał 2020 roku przyniósł kolejną podwyżkę cen. Wówczas średnia cena ofertowa za mieszkanie w Poznaniu wzrosła do kwoty 7922 złotych za metr kwadratowy. Ostatni, czwarty kwartał 2020 roku przyniósł kolejną, jednak mniej znaczną podwyżkę cen. W ostatnim kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa za mieszkania w Poznaniu na rynku pierwotnym wyniosła 7980 złotych za metr kwadratowy. Kolejny rok nie pozostawiał złudzeń – ceny wciąż szły w górę. W pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa za mieszkanie w Poznaniu z rynku pierwotnego wyniosła 7990 złotych za metr kwadratowy. Wzrost ceny był w pierwszym kwartale bardzo symboliczny, jednak kolejny wyraźnie zaznaczył, że ceny się nie ustabilizują.
fot.pexels.com
W drugim kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa wyniosła już 8256 złotych za metr kwadratowy. W trzecim kwartale 2021 roku ceny za mieszkania w Poznaniu były jeszcze wyższe. Średnia cena ofertowa w tym okresie osiągnęła wysokość 8656 złotych. W powyższym zestawieniu widać, że od początku 2020 roku ceny sukcesywnie wzrastały. Są to jednak ceny ofertowe. A jak prezentowały się rzeczywiste średnie ceny mieszkań w Poznaniu na rynku pierwotnym? Zgodnie z danymi ujętymi w bazie cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, w pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena transakcyjna za mieszkania na Poznaniu na rynku pierwotnym wyniosła 7423 złotych za metr kwadratowy. W drugim kwartale 2020 roku cena lokali mieszkalnych nieznacznie wzrosła do średniej w wysokości 7431 złotych za metr kwadratowy. Trzeci kwartał 2020 roku przyniósł kolejny nieznaczny wzrost – średnia cena transakcyjna mieszkań w Poznaniu na rynku pierwotnym osiągnęła wysokość 7459 złotych za metr kwadratowy. Czwarty kwartał 2020 roku zamknął ubiegły rok średnią w wysokości 7636 złotych za metr kwadratowy. Z kolei pierwszy kwartał 2021 roku przyniósł wyraźny wzrost cen transakcyjnych. Średnia cena sprzedaży mieszkania na rynku pierwotnym osiągnęła bowiem w pierwszym kwartale 2021 roku wysokość 7960 złotych za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu. W drugim kwartale 2021 roku średnia cena wzrosła do 7928 złotych za metr kwadratowy. Z kolei w trzecim kwartale 2021 roku średnia cena transakcyjna za mieszkanie w Poznaniu osiągnęła 8022 złotych za metr kwadratowy.
Czy na rynku wtórnym jest lepiej?
Ceny za mieszkania w Poznaniu z rynku pierwotnego cały czas rosną. Jak prezentuje się sytuacja na rynku wtórnym? Zmiany cen za mieszkania w Poznaniu z rynku wtórnego bardzo dobrze obrazuje raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN. W pierwszej kolejności postanowiliśmy przyjrzeć się cenom ofertowym. Zgodnie z danymi zawartymi w bazie BaRN, średnia cena ofertowa za mieszkanie w Poznaniu na rynku wtórnym w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła 7809 złotych za metr kwadratowy. W drugim kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa osiągnęła wysokość 7823 złotych za metr kwadratowy. Trzeci kwartał 2020 roku przyniósł kolejny nieznaczny wzrost średniej do wysokości 7851 złotych za metr kwadratowy. Z kolei czwarty kwartał 2020 roku zamknął rok niewielką obniżką średniej ceny ofertowej, która wyniosła 7808 złotych za metr kwadratowy. Początek 2021 roku nie pozostawił jednak złudzeń i ceny znowu zaczęły wzrastać. W pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa za mieszkanie w Poznaniu wyniosła 7943 złotych za metr kwadratowy. Drugi kwartał utrzymał tendencję wzrostową cen, w okresie tym średnia cena ofertowa wyniosła 8137 złotych za metr kwadratowy. W trzecim kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa osiągnęła wysokość 8322 złotych za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu. Jak z kolei prezentowały się rzeczywiste średnie ceny mieszkań w Poznaniu na rynku wtórnym? Jak obrazuje raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, w pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena transakcyjna za mieszkanie w Poznaniu na rynku wtórnym osiągnęła wysokość 6831 złotych za metr kwadratowy. W drugim kwartale 2020 roku średnia wynosiła 7015 złotych za metr kwadratowy. Z kolei w trzecim kwartale 2020 roku – 7092 złotych za metr kwadratowy. Czwarty kwartał zamknął 2020 rok średnią 7145 złotych za metr kwadratowy. Widoczny jest więc regularny wzrost cen transakcyjnych od samego początku roku. W pierwszym kwartale 2021 roku średnia spadła do 7101 złotych za metr kwadratowy. Drugi kwartał 2021 roku przyniósł kolejną obniżkę do średniej w wysokości 6980 złotych za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu na rynku wtórnym. Trzeci kwartał 2021 roku przyniósł jednak kolejne podwyżki, w efekcie czego średnia cena transakcyjna osiągnęła w tym okresie 7091 złotych za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu.