Na kupno mieszkania w Poznaniu decyduje się dużo osób, gdyż jest to popularne miasto, cieszące się sporym uznaniem. Podpowiadamy najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, planując taką inwestycję. Jednym z kluczowych punktów będzie lokalizacja, gdyż każda dzielnica ma swoją charakterystykę. Należy też rozważyć zwężenie poszukiwań do rynku pierwotnego lub wtórnego. Wielu nabywców zastanawia się oprócz tego, czy przechodzić cały proces z pomocą pośrednika.

Spis treści
Kwestia lokalizacyjna
Przegląd poszczególnych dzielnic miasta
Czy warto kupować od właściciela?
Specyfika segmentów rynku
Czy skorzystać z usług pośrednika?

Kupię mieszkanie na Grunwaldzie, Wildze albo Jeżycach w Poznaniu. Jak ważnym aspektem jest lokalizacja?

Kupię mieszkanie w Poznaniu na Grunwaldzie, Wildze, Jeżycach, a może warto postawić jednak na inny fragment miasta? Planując zakup nieruchomości, zastanowienie się nad lokalizacją jest jednym z ważniejszych i najbardziej czasochłonnych etapów. Jeżeli nie znasz zbyt dobrze stolicy Wielkopolski, najpierw zapoznaj się z charakterystyką danych dzielnic. Odbiegają one od siebie pod kątem rodzaju zabudowy, ilości terenów zielonych czy oferty kulturalnej, rozrywkowej, ale i edukacyjnej czy medycznej. Dla ułatwienia Poznań dzieli się na pięć głównych dzielnic, choć formalnie podział ten nie jest już obowiązujący administracyjnie.

Stare Miasto

Aspekty lokalizacyjne Poznania najłatwiej rozpatrywać, spoglądając na dawne dzielnice administracyjne, które co prawda formalnie już nie obowiązują, lecz w praktyce wykorzystuje się je w opisach miasta i korzystają z nich dalej sami mieszkańcy. Daje to z kolei dobry obraz tego, jak wyglądają poszczególne obszary miasta. Jedną z dzielnic jest Stare Miasto, w którego skład wchodzi aż kilkanaście osiedli. W centralnym obszarze tego rejonu dominują kamienice, w dużej mierze po programach rewitalizacyjnych lub będące w trakcie takich działań. Przygotowywane tam nowe budynki nawiązują samą stylistyką architektoniczną do starszej zabudowy. Osiedla Piątkowo i Naramowice wyróżniają się większą liczbą inwestycji deweloperskich, więc obraz samego rejonu jest już typowo nowoczesny, a bliżej obrzeży miasta dominują z kolei domy jednorodzinne. Na Winogradach pojawia się z kolei sporo budownictwa wielorodzinnego, w tym z wielkiej płyty, a z kolei osiedle Umultowo z biegiem czasu nabiera dość studenckiego charakteru, z uwagi na bliskie położenie względem kampusu Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Stare Miasto cenione jest za bardzo dobry poziom, jeżeli chodzi o komunikację, a także bliskość samego centrum miasta. Mankamentem może być spora liczba turystów. Szczególnie bliżej Rynku bywa głośno do późnych godzin nocnych.

Nowe Miasto

Nowe Miasto jest największe, jeżeli chodzi o powierzchnię i skrzętnie korzystają z tego deweloperzy, którzy inwestują tam na potęgę. Dotychczasowa zabudowa jest mocno zróżnicowana. Nie brakuje osiedli sprzed lat budowanych w technologii wielkiej płyty, ale inne osiedla to z kolei głównie nowoczesne kompleksy mieszkalne. To lokalizacja godna uwagi dla osób szukających czegoś na rynku pierwotnym. Chętnie osiedlają się zatem rodziny z dziećmi, z uwagi na bezpieczeństwo, dość dobrą ofertę edukacyjną i stale rozwijaną ofertę handlowo-usługową. To dzielnica z potencjałem, która rozwija się w sposób stały, ale jednocześnie dynamiczny. Oprócz tego podobnie jak Stare Miasto dzielnica położona jest w niedalekiej odległości od centrum i stosunkowo dobrze z nim połączona.

Rynek w Poznaniu
fot. pexels.com

Grunwald

Grunwald jest dość popularny i często polecany w rankingach atrakcyjności konkretnych rejonów Poznania. Jest tu bardzo dużo terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych, co nie jest tak oczywiste, gdy mowa o dużych miastach. Sama atmosfera w tej okolicy jest dość spokojna, a pod względem komunikacyjnym dużo osób zwraca uwagę na korzyści wynikające z sąsiedztwa lotniska oraz autostrady. Znajduje się tu przy okazji pełen zakres zabudowy - od domów jednorodzinnych przez standardowe bloki po takie z luksusowymi apartamentami.

Jeżyce

Dzielnica Jeżyce jest dość słynna, choćby z uwagi na wspomnienia dotyczące tego rejonu w literaturze. Niegdyś nie cieszyły się one najlepszą opinią, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, lecz ulega to zmianie, a i obraz dzielnicy zmienia się wraz z działaniami deweloperów. Wciąż jest to jednak obszar pełen urokliwych uliczek i popularnych restauracji oraz kawiarni, których właścicieli przyciągnęło to, jak słynny jest to rejon. Dzielnica może się pochwalić rozwiniętą komunikacją publiczną, a wielu mieszkańców chętnie porusza się po tym obszarze rowerami. Dużym atutem są tereny zielone, a oferta usługowa stale się rozwija.

Wilda

Wilda jest najmniejszą z dzielnic i składa się tylko z kilku osiedli. Rejon jest dość dobrze połączony z innymi częściami miasta, a sama sieć dróg sprawia, iż ruch rozładowuje się i w tym fragmencie miasta raczej nie należy się obawiać przesadnych korków. W dzielnicy jest sporo zieleni, w tym parków czy skwerów, a także popularnych w ostatnich latach ogródków działkowych. Lokalizacja ta sprawdzi się dla osób, które dojeżdżają do pracy czy na uczelnię samochodem, a na co dzień oczekują większego spokoju i bliskości naturalnego środowiska.

Kupię mieszkanie w Poznaniu z rynku wtórnego bez pośredników. Czy to dobry pomysł?

Uznałeś, że kupisz mieszkanie w Poznaniu z rynku wtórnego i bez pośredników? Należy zachować wtedy szczególną uwagę, gdyż odkupujesz lokal od kogoś, a na rynku nie spotkasz samych uczciwych sprzedawców. Trzeba zatem utrzymać czujność, szczególnie w zakresie sprawdzenia statusu prawnego lokum oraz jego stanu technicznego, co można zweryfikować, umawiając się na prezentację nieruchomości przed podjęciem decyzji. Nieco inaczej wygląda to na rynku pierwotnym, gdzie najważniejszym zadaniem jest sprawdzenie wiarygodności dewelopera, żeby uniknąć nieuczciwych podmiotów. W jednym i drugim przypadku można sobie poradzić bez pośrednika, lecz czasem po prostu nie warto z niego rezygnować, gdy nie czujesz się najpewniej na rynku mieszkaniowym lub chcesz maksymalnie ograniczyć swoją liczbę zadań w przejściu całego procesu zakupowego.

Specyfika poszczególnych rynków mieszkaniowych

Mieszkanie możesz kupić na rynku pierwotnym, a więc od dewelopera lub w segmencie wtórnym, od dotychczasowego właściciela. Dużo osób szuka nowych inwestycji, szczególnie gdy mowa o lokalu, w którym będzie się chciało mieszkać przez długi okres. W takiej sytuacji na początku zyskasz efekt nowości, a nawet po kilkunastu latach mieszkanie wciąż będzie się znajdowało w dobrze zachowanym budynku. Rynek wtórny przyciąga z kolei osoby, które chcą się wprowadzić do gotowego lokalu w sprawdzonej okolicy. Panują tam również niższe ceny niż w segmencie pierwotnym. Atutem tej kategorii jest fakt, że do mieszkania można się wprowadzić niemal od ręki, podczas gdy od deweloperów najczęściej kupuje się lokale znajdujące się dopiero w budowie, które zostają oddane do użytku w perspektywie dopiero kilku bądź kilkunastu miesięcy. Przy inwestycjach deweloperskich czasem pojawia się też pewna niepewność względem najbliższego otoczenia danego budynku. Deweloperzy obiecują rzecz jasna dynamiczny rozwój takich rejonów, ale nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. Przy gotowych mieszkaniach z rynku wtórnego masz już pełen pogląd na bliższą i dalszą okolicę, która jest już zwykle rozwinięta i ukształtowana.

Z pośrednikiem czy bez?

Dużo potencjalnych nabywców zastanawia się, czy szukać wymarzonego lokalu na własną rękę, czy z pomocą pośrednika nieruchomości. Na rynku pierwotnym wiele osób działa samodzielnie, gdyż deweloperzy szeroko promują swoje oferty i łatwo na nie natrafić. Kupno lokalu w tym segmencie jest też stosunkowo bezpieczne, choć oczywiście pod warunkiem rozsądnego podejścia. Zawsze sprawdź zatem renomę i wiarygodność dewelopera oraz opinie o jego dotychczasowych inwestycjach. Unikniesz wtedy nieuczciwych podmiotów i nie musisz się obawiać lokowania środków w takiej inwestycji. W segmencie wtórnym wyzwań jest trochę więcej, gdyż trzeba dokładnie sprawdzać stan prawny nieruchomości (najwięcej informacji dostarczy księga wieczysta) i realny stan techniczny lokalu oraz budynku (co można sprawdzić, umawiając się na oglądanie lokum). Zachowując rozwagę, można działać na rynku nieruchomości bez pośrednika, lecz warto szukać wtedy ofert w sprawdzonych źródłach. Polecamy przegląd ogłoszeń dostępnych na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości. Jeżeli obawiasz się niuansów prawnych lub nie czujesz się po prostu pewnie na rynku mieszkaniowym, zdecyduj się na usługi pośrednika. Wynajdzie on odpowiednie oferty i poprowadzi Cię przez cały proces zakupu, aż do podpisania umowy i odbioru lokalu. Przy kupnie mieszkania w Poznaniu na pewno trzeba zastanowić się nad wyborem lokalizacji, kierując się swoimi preferencjami i możliwościami finansowymi. Rynek wtórny i pierwotny mają swoje plusy oraz mankamenty, więc nie sposób wskazać, który z nich jest lepszy. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie wielu obowiązków, możesz skorzystać z usług pośrednika, natomiast lokal można kupić i samemu, szczególnie zwracając uwagę na wiarygodność dewelopera czy stan prawny lokalu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami dostępnymi na WGN.