Mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu na Ratajach to ciekawe rozwiązanie, gdy chcesz znaleźć lokal w tym mieście. Rejon ma dość bogatą historię, choć w drugiej połowie ubiegłego wieku uległ znacznej przebudowie i zmienił swoje oblicze. Do teraz dominuje tam zabudowa z wielkiej płyty, choć same bloki są różne pod względem wysokości. Mieszkańcy tego fragmentu miasta doceniają punkty zieleni pomiędzy budynkami czy dobre połączenia komunikacyjne. Z pewnością warto zatem rozważyć oferty z WGN w tej okolicy.

Spis treści
Co warto wiedzieć o tym rejonie?
Historia
Plan przebudowy
Obecny wygląd
Propozycje z tej okolicy bezpośrednio od dotychczasowych właścicieli
Plusy i minusy tego osiedla
Kwestie dojazdu
Czemu na rynku wtórnym? Czy na pewno bez pośrednika?

Mieszkanie na sprzedaż na Ratajach w Poznaniu. Poznaj historię i specyfikę tego rejonu

Mieszkanie na sprzedaż na Ratajach w Poznaniu to nieruchomość w części miasta o dość ciekawej historii. Jej początki dotyczą terenu wiejskiego, który w pierwszej połowie ubiegłego wieku włączono w granice ośrodka miejskiego, a po kilkudziesięciu latach objęto planami budowy nowej dzielnicy mieszkaniowej. Wskutek tego obszar ten zapełnił się różnego rodzaju blokami, które dominują w tamtejszej architekturze do dzisiaj. Stanowi to zarówno atut, jak i pewien minus tego rejonu, który jest dość monotonny pod względem zabudowy, lecz stwarza miejsca zamieszkania dla naprawdę dużego grona osób.

Zarys historyczny

Pod względem historycznym za pierwszą wzmiankę o Ratajach uznaje się tą z przywileju lokacyjnego Poznania z 1253 roku. Już w XVI wieku mieszkańcy samego miasta korzystali z tutejszego lasku ratajskiego pozyskując naturalne elementy do wzmacniania miejskich grobli. Same Rataje miały status wsi szlacheckiej, natomiast w 1925 roku włączono je już formalnie w granice Poznania.

Plan urbanistyczny

W związku z problemami z przeludnieniem, już w okolicach lat 1945–1947 rodziły się plany rozbudowy, szczególnie prawobrzeżnego Poznania. Z czasem wybór padł na Rataje, które miały stracić swój wiejski charakter, gdyż już kilka lat później rozpisano konkursy na opracowanie projektów urbanistycznych tego rejonu. Ostatecznie prace wstrzymano w związku z innymi projektami, lecz powrócono do nich i w efekcie w 1962 roku ogłoszono już konkretny plan zagospodarowania. Głównym założeniem było tworzenie dużych, pojemnych bloków, szczególnie z wielkiej płyty, uważanej wtedy za szczyt nowoczesnych rozwiązań budowlanych.

Architektura

Rataje podzielono wstępnie na dwie części, nazwane tarasami (dolny i górny), w których wyróżniono po kilka osiedli. Pomimo perturbacji koncepcyjnych, w kolejnych latach systematycznie dokładano tam kolejne bloki, choć o różnych projektach. Na pierwszych osiedlach bazowano na dwóch typach pięciokondygnacyjnych budynków, a potem dołożono dwie kolejne koncepcje, oparte na zwiększonej liczbie klatek schodowych, jak i większej powierzchni samych lokali. Dodatkowo w okolicy zaczęły powstawać budynki nazywane "deskami" oraz "punktowcami", odpowiednio o jedenastu lub osiemnastu kondygnacjach. Przebudowa osiedla trwała oczywiście latami, głównie w okresie od 1967 do 1977 roku, przy czym niemal w każdym z nich budowano po kilkanaście nowych bloków. Do dzisiaj Rataje słyną zatem właśnie z takiej zabudowy, w tym bloków z wielkiej płyty, których nie buduje się już obecnie. Choć nie do wszystkich przemawia to pod kątem estetycznym, to osiedle przynależące do dawnej dzielnicy Nowego Miasta jest bardzo pojemne i szacuje się, że mieszka tam aż kilkanaście procent wszystkich mieszkańców Poznania.

Podpisanie umowy kupna mieszkania w Poznaniu
fot. pexels.com

Mieszkania na sprzedaż na Ratajach bez pośredników z rynku wtórnego

Mieszkania na sprzedaż na Ratajach możesz kupić bez pośredników korzystając z rynku wtórnego. Zawsze warto jednak poszukać oferty na sprawdzonych serwisach, takich jak WGN. W tym rejonie ogłoszenia od dotychczasowych właścicieli są popularne, gdyż okolica jest już mocno zabudowana, stąd łatwiej szukać propozycji właśnie w segmencie wtórnym. Same Rataje mimo różnych opinii dotyczących estetyki zabudowy, cieszą się sporym uznaniem mieszkańców. Plusem jest dużo zieleni między blokami, choć same starsze lokale mieszkalne często nie są do końca optymalnie rozplanowane, szczególnie w zakresie wielkości niektórych pomieszczeń. Korzystnie wypada natomiast kwestia komunikacji do centrum miasta.

Atuty i mankamenty osiedla

Choć w tej części miasta jest dużo bloków, to jednak budowanych w zgodzie z pewną spójną koncepcją, żeby pomiędzy samymi budynkami pozostawiać odpowiednią ilość miejsca i gospodarować te obszary między blokami z wykorzystaniem terenów zielonych. Bloki nie są zatem ściśnięte, jak zdarzało się to w późniejszych budowach, gdy dla inwestorów liczyło się maksymalne wykorzystanie powierzchni pod zabudowę. Mimo krajobrazu z wielkiej płyty, można tu zatem liczyć na przyjemne okoliczności spacerowania między nimi pośród trawników, krzewów i drzew. Pewnym problemem jest to, że w niektórych mieszkaniach w starszych budynkach znajdują się bardzo małe łazienki i kuchnie. Często kłopotliwa jest ewentualna zmiana rozkładu pomieszczeń, gdyż w części lokali w najstarszych blokach wszystkie ściany mogą być nośne, co uniemożliwia takie działania.

Komunikacja

Lokale mieszkalne w tej okolicy, choćby na osiedlach Piastowskim i Jagiellońskim, spotykają się ze sporym zainteresowaniem z uwagi na bliskość centrum oraz uczelni wyższych, a w szczególności tutejszej Politechniki. Ogółem mocnym punktem Rataj jest na pewno komunikacja. Dostępne są tu linie autobusowe, ale i korzystne połączenia tramwajowe, ułatwiające szybki dojazd do centrum. Niektórzy mieszkańcy obrzeży dojeżdżający do pracy w centrum wręcz pozostawiają auta właśnie na Ratajach, a dalej udają się komunikacją miejską. Pod względem dojazdu w te rejony korzystanie z samych samochodów może być mniej komfortowe, z uwagi na często spotykane w dnie robocze korki.

Czemu z segmentu wtórnego? Czy warto bez pośrednika?

Na Ratajach warto szukać ofert wtórnych, gdyż okolica jest mocno rozbudowana, a ze względu na duże bloki, jest tu zwyczajnie wiele gotowych mieszkań i często można natrafić na jakieś do sprzedaży. Dość rozwinięta zabudowa nie sprzyja z kolei bardzo licznym działaniom deweloperskim. Planując zakup nieruchomości w tym rejonie rozsądnie jest zatem zainteresować się rynkiem wtórnym. Można to robić bez udziału pośrednika, oszczędzając na prowizji, choć pamiętaj, że wiąże się to z koniecznością samodzielnego weryfikowania kwestii prawnych czy realnego stanu technicznego mieszkania. To zatem rozwiązanie dla osób nieobawiających się takich kwestii i tego, że padną ofiarami nieuczciwych sprzedawców. Podstawą jest na pewno szukanie ofert ogłoszeniowych w sprawdzonych serwisach internetowych - polecamy przegląd ofert z WGN. Rataje to ciekawa historycznie część Poznania, która uległa na przestrzeni lat znaczącym przemianom, ale mieszkania na sprzedaż w tej okolicy interesują wiele osób. Trzeba się liczyć z tym, że dominują tu bloki, lecz między nimi nie brakuje zieleni, a ogromnym atutem tutejszych osiedli są na pewno dobre połączenia komunikacyjne z centrum miasta. Oferty lokali mieszkalnych w tym rejonie znajdziesz na WGN.