Nowe lokale cieszą się dużą popularnością w całym kraju. Mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu nie stanowią wyjątku. Sprawdzamy jak wygląda rynek w stolicy Wielkopolski oraz kto najchętniej kupuje takie nieruchomości.

Spis treści:

  1. Poznański rynek nieruchomości

  2. Ceny lokali

  3. Nabywcy

  4. Popularne dzielnice

  5. Standard premium

Mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu- charakterystyka rynku

Rynek nieruchomości w tym mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu należy do grupy sześciu największych i najbardziej rozwiniętych rynków mieszkaniowych w Polsce (oprócz Poznania są to Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Łódź). Szczególną cechą Poznania są duże rozmiary sektora budownictwa mieszkaniowego w lokalizacjach podmiejskich, a także jego istotny wpływ na sytuację rynkową w granicach miasta. Zdecydowana większość mieszkań w granicach Poznania została zrealizowana w ostatnich latach z przeznaczeniem na sprzedaż i wynajem (głównie przez firmy deweloperskie, ale też przez inwestorów indywidualnych i spółdzielnie mieszkaniowe).

Mieszkańcy jako preferowane miejsce zamieszkania częściej wskazują dom jednorodzinny na przedmieściu niż mieszkanie z rynku pierwotnego w centrum Poznania. Dotyczy to zwłaszcza zamożniejszych grup nabywców. W rezultacie, w porównaniu do innych dużych aglomeracji, w Poznaniu w mniejszym stopniu rozwinął się rynek apartamentów. Z kolei wśród preferowanych lokalizacji inwestycji wielorodzinnych wymieniane są tereny istniejących osiedli mieszkaniowych, z rozbudowaną infrastrukturą, a zwłaszcza z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej (w tym trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju).

Specyfika miasta

Duże zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż z rynku pierwotnego w Poznaniu wynika między innymi z charakteru miasta. Stolica Wielkopolski ma wiele do zaoferowania wszystkim osobom szukającym dla siebie wymarzonego M lub chcących zainwestować w nieruchomości. Atrakcyjny rynek pracy, liczne tereny zielone, bogata oferta kulturalna i sportowa, a także doskonałe skomunikowanie z całym regionem cechuje region. W mieście prężnie działa wielu deweloperów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. To sprawia, że Poznań należy do miast z największą liczbą oddawanych nowych mieszkań. Dla potencjalnych mieszkańców powstaje coraz więcej inwestycji w różnych częściach miasta.

zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Poznań, Centrum



Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w Poznaniu

Szacowana cena za m² mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu od początku roku wzrosła o 3.6%. Średni czas wygaśnięcia oferty sprzedaży to 89 dni. W bieżącym miesiącu liczba dostępnych ofert nieruchomości na rynku spadła o 0.74% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W porównaniu z ubiegłym miesiącem (Maj 2021), ceny mieszkań dla Poznania wzrosły o 2.23%. Obecnie cena za 1 m² mieszkania kształtuje się tutaj w okolicach 7129zł. Na początku ubiegłego miesiąca 1 m² mieszkania kosztował tu 6973.6zł. Cena od początku roku wzrosła o 247zł, co daje zmianę o 3.6%.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Mieszkanie na sprzedaż w bloku Poznań, Łazarz

O popularności mieszkań z rynku pierwotnego w Poznaniu świadczy wzrost cen nieruchomości, w szczególności dotyczy to domów, które w dobie pandemii zapewniają przestrzeń i własny ogród. Jeszcze rok temu mieszkanie z rynku pierwotnego w Poznaniu trzeba było zapłacić 7 660 zł/mkw., co oznacza, że na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy przeciętna stawka za mieszkanie z rynku pierwotnego wzrosła o niecałe 4%. To stosunkowo niewiele. Warto jednak zaznaczyć, że w lutym 2021 w relacji do stycznia cena obniżyła się o 2,2%. Wysoki wynik, jak na jeden miesiąc. Cena 7 660 zł/mkw. za nowe lokum daje stolicy Wielkopolski szóste miejsce w kraju, w kolejności za Warszawą (10 657 zł/mkw.), Gdańskiem (10 267 zł/mkw.), Krakowem (9 744 zł/mkw.), Gdynią (9 419 zł/mkw.) i Wrocławiem (8 829 zł/mkw.). 

Kto poszykuje mieszkań z rynku pierwotnego w Poznaniu?

Coraz szersze grono osób poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego w Poznaniu stanowią cudzoziemcy. To naturalne, że największe obroty na rynku pierwotnym notują duże aglomeracje – największe obroty odnotowały: Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań i Łódź. Tu bowiem są dobrze płatne miejsca pracy, a także wyższe uczelnie. Z jednej strony studenci, zamiast korzystać z akademika, coraz chętniej wynajmują mieszkania, więc coraz więcej osób kupuje mieszkania z myślą o wynajęciu. Z drugiej strony również rodzice młodych ludzi coraz częściej decydują się na zakup niedużego mieszkania zamiast płacić za wynajem.

Popularne lokalizacje

Pandemia wpłynęła na decyzje zakupowe i wybór lokalizacji mieszań z rynku pierwotnego w Poznaniu. Osoby poszukujące nowych lokali coraz częściej wybierają te zlokalizowane nieco dalej od centrum, ale blisko terenów zielonych z balkonem lub tarasem. Przykładem takiej inwestycji, która oferuje mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu są Nowe Ogrody, które powstają w otoczeniu licznych terenów zielonych, przy ulicy Meissnera 2 na poznańskich Jeżycach. Projekt, który spełni oczekiwania wszystkich, którzy poszukują zacisznej przestrzeni, w tętniącym życiem mieście. W ramach najnowszego 7 etapu Nowych Ogrodów znajdują się zarówno kompaktowe kawalerki, funkcjonale mieszkanie 2-pokojowe oraz przestronne  lokale 3 i 4-pokojowe.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Poznań, Nowe Miasto

Powierzchnie mieszkań wahają się od 27 do 90 mkw. Lokale na parterze posiadać będą ogródki do 97 mkw., a te na wyższych kondygnacjach zyskają balkony lub tarasy do 36 mkw. Ponadto w ramach projektu powstanie hala garażowa, schowki lokatorskie, 2 boksy rowerowe, windy oraz oświetlenie na balkonach. Dodatkowo cały obiekt będzie strzeżony i monitorowany. Finalizacja projektu nastąpi w I kw. 2023 r. Elementem wyróżniającym Nowe Ogrody na mieszkaniowej mapie Poznania, jest pełna zieleni lokalizacja. W pobliżu znajduje się Ogród Botaniczny oraz Jezioro Rusałka, które wraz z okalającymi je lasami tworzy nieograniczone możliwości aktywnego wypoczynku. Natomiast bogactwo drzew otaczające inwestycję pozwoli odciąć się od zgiełku i zapomnieć na moment, że żyje się w dużym mieście. Projekt oparty został o nowoczesne rozwiązania oraz najwyższej jakości materiały. 

Nowoczesne mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu

Wiele ofert mieszkań z rynku pierwotnego we Wrocławiu znajduje się w nowoczesnych apartamentowcach. Takie lokale wyróżniają się także podwyższonym standardzie. W tym kontekście warto wspomnieć o inwestycji Ptasia 20, która oferuje mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu i jest utrzymana w nowoczesnym klimacie. Budynki będą mieścić się w jednej z najbardziej rozpoznawalnych i znanych dzielnic miasta, na poznańskim Grunwaldzie. Atrakcyjna lokalizacja, bliskość terenów rekreacyjnych i rozrywkowych oraz rozbudowana infrastruktura komunikacyjna dzielnicy sprawią, że Ptasia 20 stanie się doskonałym miejscem do zamieszkania, ale także idealną przestrzenią dla inwestorów komercyjnych.

Na jednoetapową inwestycję Ptasia 20 składać się będzie 288 mieszkań o zróżnicowanych metrażach – od 40 mkw. do aż 89 mkw. W budynku znajdą się zarówno dwupokojowe mieszkania, jak i okazałe apartamenty. Z kolei, inwestorzy komercyjni będą mogli wybierać spośród 10 lokali usługowych o metrażach od 32 mkw. do 94 mkw., które usytuowane zostaną na parterze budynków. Architektom zależało na osiągnięciu pełnej harmonii pomiędzy funkcjonalnością lokali a komfortem przyszłych mieszkańców. Osiedle będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym. Budynek będzie posiadał obszerny garaż podziemny z wydzielonymi 389 miejscami postojowymi dla samochodów, a także praktyczne komórki lokatorskie. Dla wygody mieszkańców zaprojektowano również nowoczesne, cichobieżne windy. Z kolei, na terenie inwestycji znajdzie się wygodny parking z 62 miejscami postojowymi.