Mieszkania w Poznaniu na sprzedaż cieszą się zainteresowaniem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Oba segmenty maja nabywcom sporo do zaoferowania. Lokale mieszkalne charakteryzują się zróżnicowaną ceną, lokalizacją, wielkością, rozkładem pomieszczeń itp., dzięki czeku każdy nabywca może znaleźć M., które będzie maksymalnie dostosowane do jego potrzeb i wymagań. Budynki, w których znajdują się sprzedawane lokale mieszkalne, mają też często do zaoferowania inne wartości dodane, jak na przykład bogato rozbudowana infrastruktura otoczenia, liczne tereny zielone, place zabaw dla najmłodszych mieszkańców itp.

Spis treści:
Duży wybór lokali mieszkalnych w Poznaniu
Nowe M. od dewelopera atrakcyjnym wyborem
Lokale mieszkalne z drugiej ręki również są brane przez nabywców pod uwagę
Kryteria wyboru kupujących jasno określone
Mniejsze M. szybciej znajdują właścicieli
Kredyty hipoteczne trudniej dostępne

Mieszkania w Poznaniu na sprzedaż prezentują szeroki wachlarz ofert do wyboru

Mieszkania w Poznaniu na sprzedaż oferują szeroki wachlarz wyboru ofert, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Kupujący naprawdę mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są komfortowe lokale mieszkalne jednopokojowe, dwupokojowe, trzypokojowe, a nawet czteropokojowe oraz większe – pięciopokojowe apartamenty. Dzięki tak szerokiej ofercie M., kupujący mogą wybrać taki lokal mieszkalny, który będzie maksymalnie dostosowany do ich indywidualnych potrzeb, zarówno pod kątem powierzchni, jak i ceny za metr kwadratowy.

Rynek pierwotny z nowymi lokalami mieszkalnymi kusi nabywców

Nowe lokale mieszkalne to zazwyczaj pierwszy wybór, na jaki padają poszukiwania idealnego lokum do zamieszkania. Nic dziwnego, że lokale mieszkalne od dewelopera przyciągają nabywców. Posiadają one liczne zalety, które czynią je atrakcyjnymi. Przede wszystkim są to mieszkania, które są zupełnie nowe. Brak wcześniejszych lokatorów to dla wielu kupujących ogromna zaleta. Nie muszą się bowiem obawiać, że wcześniej w lokalu mieszkalnym dokonywane były samowolne przeróbki czy remonty, których efekty nie są do końca określone. Ponadto kupujący otrzymując od dewelopera klucze wchodzą do nieumeblowanego M. Oznacza to, że mogą dokładnie rozplanować, jak ma wyglądać każdy z pokoi i jedyne, co muszą zrobić, to wcielić swój projekt w życie. Nie ma przy tym konieczności pozbywania się pozostałości po poprzednich mieszkańcach, takich jak stare tapety, panele podłogowe itp. Dodatkowo stolarka okienna oraz drzwiowa są nowe, na gwarancji, co także zapewnia przyszłym mieszkańcom poczucie komfortu. Nowe osiedla mieszkaniowe są ponadto budowane w nowoczesnym stylu, co wielu osobom bardzo przypada do gustu. Prosta bryła budynku, najczęściej w niskiej zabudowie, odpowiada większości nabywców. Deweloperzy nie zapominają ponadto o konieczność zapewnienia przyszłym lokatorom odpowiedniej ilości miejsc do parkowania. Mieszkańcy nowych osiedli mogą więc skorzystać z naziemnych parkingów, lub wykupić na własność miejsce postojowe w podziemnym garażu, o ile oczywiście dana inwestycja taki posiada.

Rynek wtórny także ma sporo do zaoferowania

O ile lokale mieszkalne od dewelopera posiadają liczne zalety, o tyle rynek wtórny wcale im nie ustępuje. Mieszkania z drugiej ręki także cieszą się dużą popularnością i uznaniem wśród kupujących. Lokale mieszkalne z rynku wtórnego posiadają zalety, które są niedostępne dla nowych osiedli. Przede wszystkim chodzi o dużo bardziej atrakcyjną lokalizację, w ścisłym centrum miasta lub jego pobliżu. Dla wielu – zwłaszcza młodych – nabywców, bliskość centrum miasta stanowi ogromny atut. Brak konieczności tracenia czasu na długie dojazdy do miejsca pracy jest kwestią na tyle istotną, że dla wielu osób znajduje się w czołówce kryteriów poszukiwania idealnego M. Ponadto mieszkania z rynku wtórnego dają możliwość wprowadzenia się od zaraz. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od stanu technicznego M., jednak zazwyczaj ściany i podłogi są w na tyle dobrym stanie, że nowi właściciele mogą praktycznie od zaraz wnieść do środka swoje meble. Nawet, jeśli wystrój lokalu mieszkalnego nie trafia w ich gusta, to mogą dokonywać remontu pomieszczenie po pomieszczeniu, równocześnie już mieszkając w ów lokalu mieszkalnym. Z minusów, to starszym inwestycjom zarzuca się często brak odpowiedniej ilości miejsc do parkowania i rzeczywiście jest to niejednokrotnie ich mankament. Niemniej nie dla każdego posiadanie samochodu jest niezbędne. Jeśli na przykład młoda osoba zamieszcza w starszym osiedlu zlokalizowanym blisko centrum, z dogodnym dostępem do komunikacji miejskiej, to z powodzeniem może z niej korzystać do relokacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzi na koniecznych przy samochodzie przeglądach, naprawach i ubezpieczeniach.

Czego od mieszkań w Poznaniu na sprzedaż oczekują nabywcy?

Wszystkie mieszkania w Poznaniu na sprzedaż mają swoje zalety i wady. Wiele zależy również od samych osób poszukujących idealnego M., ponieważ to, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą (na przykład bliskość ścisłego centrum miasta). Na jakie rzeczy wielu nabywców zwraca szczególną uwagę? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o omawianym już parkingu. Kupujący weryfikują, czy będą mieli gdzie zaparkować swój pojazd. Mniej istotne jest, czy mogą to zrobić w garażu podziemnym, czy na ogrodzonym parkingu naziemnym, znajdującym się na terenie osiedla. Kolejnym plusem jest dla nabywców możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza dzięki posiadaniu balkonu, tarasu lub loggii. W przypadku lokali mieszkalnych zlokalizowanych na parterze dużym plusem jest przynależność własnego, choćby niewielkiego ogródka. Kupujący zwracają także baczną uwagę na infrastrukturę otoczenia. Łatwy dostęp do sklepów, punktów usługowych, przychodni, aptek, przedszkoli, szkół itp. stanowi bardzo istotną wartość dodaną.

Luksusowe mieszkanie
fot.: pexels.com

Lokale mieszkalne, które najszybciej schodzą z rynku

Jakie lokale mieszkalne nie muszą długo czekać na nabywców? W Poznaniu, jak w przypadku większości dużych miast, najszybciej sprzedają się kawalerki oraz M. dwupokojowe. Cieszą się one tak dużą popularnością głównie ze względu na swoją atrakcyjną – na tle większych lokali mieszkalnych – ceną. Mieszkania oferujące jeden lub dwa pokoje są też chętnie nabywane w celach inwestycyjnych. Inwestorzy kupują je, po czym po wyposażeniu przeznaczają na wynajem, lub z czasem odsprzedają je po wyższej cenie rynkowej.

Banki nie sprzyjają kupującym

Obecnie sytuacja na rynku nie sprzyja nabywaniu lokali mieszkalnych, co znajduje odzwierciedlenie z mniejszej ilości zapytań o mieszkania w Poznaniu. Banki zaostrzyły politykę kredytową, przez co dostęp do kredytów hipotecznych zmalał. Nie każdy kupujący jest w stanie nabyć M. za gotówkę, przez co automatycznie, otrzymując od banku decyzję odmowną, traci on możliwość nabycia wymarzonego lokum mieszkalnego. Analitycy rynku liczą na to, że w kolejnym roku sytuacja się poprawi i ponownie wzrośnie popyt na lokale mieszkalne, zarówno nowe, jak i z rynku wtórnego.

 

Magdalena Łozowicka/Redaktor Naczelna Komercja24.pl