Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego w Poznaniu to ciekawe oferty mieszkań na sprzedaż w różnych dzielnicach Poznania. W ten sposób można kupić mieszkanie, które jest w pełni umeblowane i gotowe do zamieszkania praktycznie od zaraz, jednakże równocześnie może wymagać przeprowadzenia remontu. Dodatkowo w ich okolicy znajduje się już w pełni rozbudowana infrastruktura, co znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Spis treści
Miasto idealne do zamieszkania
Atrakcyjne dzielnice
Czy warto inwestować na rynku wtórnym?
Wybierz korzystne rozwiązanie
Gdzie szukać pośrednika?

Szukasz mieszkania na sprzedaż na rynku wtórnym? Poznań jako idealne miejsce do zamieszkania

Poznań to bardzo prężnie rozwijające się miasto, w którym stopa bezrobocia jest najniższa w kraju (z danych urzędu pracy pod koniec 2018 roku wynika, że wynosiła jedynie 1,2 %). Aktualnie to pracodawcy szukają tam pracowników, a nie odwrotnie. W związku z tym mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego cieszą się tu coraz większym powodzeniem. W mieście ciągle rozwija się transport publiczny, który znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie i dojazd do pracy. Wybór tramwaju bądź autobusu jest lepszy nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również ekologicznym. Co więcej, niejednokrotnie pozwala zaoszczędzić czas, poprzez omijanie uciążliwych korków.

Rozwój przedsiębiorczości

Poznań jest także bardzo przyjazny wszystkim tym, którzy mają pomysł na rozwój własnej działalności gospodarczej. Mogą oni tutaj liczyć na wsparcie w rozwoju i wprowadzaniu na rynek różnego rodzaju start-upów. Prężnie rozwija się tam inicjatywa Start-up Poznań 2019, w której mogą uczestniczyć wszyscy ze środowiska start-upów. Tego rodzaju spotkania dają również możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami dla biznesu. Rozwijają się tak także tzw. przestrzenie coworkingowe, które są zdecydowanie tańszą opcją niż wynajem całego biura. Na ich wybór decydują się przede wszystkim Ci, którzy nie potrafią odnaleźć skupienia we własnej przestrzeni bądź szukają możliwości wymiany swoich spostrzeżeń z innymi ludźmi.

Sypialnia w mieszkaniu na sprzedaż
fot. pixabay.com

Przestrzeń do wypoczynku i rozrywki

Poznań to także miejsce pełne zieleni, w którym można z powodzeniem odpocząć od codziennego zgiełku i miło spędzić czas ze swoimi najbliższymi. Wśród największych i najbardziej rozpoznawalnych terenów zielonych należy wskazać znajdującą się w samym centrum – Cytadelę. Poza niewątpliwymi walorami przyrodniczymi Poznań posiada również liczne zabytki kultury i sztuki, które stanowią o jego atrakcyjności pod względem turystycznym. Co więcej, miłośnicy kultury mogą skorzystać tutaj z szerokiej oferty teatrów, kin, galerii sztuki, muzeów czy filharmonii. Rokrocznie odbywają się tutaj różnego rodzaju festiwale – muzyczne, filmowe lub teatralne.

Rozrywkę odnajdą tutaj również wszyscy miłośnicy zakupów i dużych galerii handlowych. Duże centra oferują nie tylko możliwości zakupów, ale również szeroką ofertę rozrywkową. Znajdują się w nich między innymi kina, kręgielnie, baseny, miejsca zabaw dla dzieci, kluby fitness oraz liczne restauracje.

Poznań z roku na rok staje się coraz bardziej proekologiczny, czego dowodem jest przede wszystkim rozbudowa zasobów rowerów miejskich, przeznaczonych na codzienne potrzeby mieszkańców. W mieście dostępnych jest ponad 113 stacji ulokowanych w najbardziej newralgicznych punktach miasta oraz ponad 1200 rowerów. Dostępne są także rowery przeznaczone dla najmłodszych.

W jakiej dzielnicy szukać mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego w Poznaniu? Poznaj Jeżyce, Grunwald i Winogrady

Szukając w Poznaniu mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego, warto zwracać uwagę na konkretne dzielnice, aby mieć pewność, że spośród dostępnych ofert wybierzesz, które pod każdym względem będą odpowiadały Twoim oczekiwaniom. Jednymi z popularniejszych dzielnic są Jeżyce, Grunwald i Winogrady. Zainteresowaniem cieszą się również lokale w ścisłym centrum, czyli na Starym Mieście. Szczególnie doceniane pod względem udogodnień mieszkaniowych są tutaj dwa osiedla – Strzeszyn i Piątkowo. Są one przede wszystkim uznawane jako najczystsze, najbezpieczniejsze, bardzo przyjazne dla mieszkańców i zielone. Co więcej, osiedla te są bardzo nowoczesne i bardzo prężnie się rozwijają. Piątkowo wyróżnia się przy tym bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną.

Miejscem, które także wysoko plasuje się w rankingach jest Ławica. Mieści się ona na obszarze Jeżyc i Grunwaldu. Jest ceniona głównie za ogrom terenów zielonych (mieści się tu największy kompleks ogrodów działkowych), czystość, bezpieczeństwo i spokojne sąsiedztwo. Łatwo i szybko można stąd dojechać do centrum Poznania.

Inne dzielnice miasta, które również wysoko plasują się w rankingach pod względem atrakcyjności mieszkaniowej, to:

  • Winogrady: można tutaj wygodnie zrobić zakupy, nie martwić się o swoje bezpieczeństwo i szybko dojechać do centrum, korzystając z usług Poznańskiego Szybkiego Tramwaju;
  • Rataje: posiadają najlepszą w Poznaniu infrastrukturę dostosowaną do potrzeb dzieci, zatem ich wybór idealnie sprawdzi się w wypadku rodzin z małymi dziećmi.

Poznań to miasto, które jest nastawione na bardzo prężny rozwój. Równocześnie jest ono bardzo zielone i spokojne, a ruch miejski nie powinien być tutaj dla Ciebie tak przytłaczający jak w stolicy.

Okna kamienicy
fot. pixabay.com

Czy warto inwestować na rynku wtórnym?

Rynek pierwotny oferuje nowe mieszkania, pochodzące wprost od dewelopera bądź spółdzielni mieszkaniowej. Po dokonaniu zakupu należy je najpierw wykończyć, aby w ogóle móc w nim zamieszkać. Zdarzają się oferty zakupu mieszkań od dewelopera z wykończeniem, ale są one związane z poniesieniem dodatkowej opłaty z tego tytułu. Na rynku wtórnym dostępna są natomiast mieszkania w pełni umeblowane i wykończone, tym samym niejednokrotnie można w nim zamieszkać praktycznie od razu. Zdarza się jednak, że mogą one wymagać remontu. Generuje to nie tylko większe koszty zakupu mieszkania, ale sprawia także, że musimy dłużej poczekać, zanim będziemy mogli zacząć z niego korzystać. Co więcej, tego typu mieszkania mogą również posiadać jakąś wadę prawną, zatem przy ich zakupie należy bardzo uważać i dokładnie czytać zapisy, znajdujące się w księdze wieczystej.

Nieruchomości na rynku wtórnym są bardzo zróżnicowane, szczególnie pod względem standardu wykończenia. Wśród nich znajdują się między innymi mieszkania budowane w starej technologii, która znacząco odbiega od stosowanych współcześnie metod. W tym aspekcie mieszkania z rynku pierwotnego znacząco nad nimi górują, gdyż zostały one wybudowane z użyciem najnowszych materiałów i najnowocześniejszych technologii budowlanych. Chcąc porównać obie te opcje, warto przeanalizować, jakie zalety mają stare budynki, a w czym przeważają nad nimi te nowe.

Mieszkanie w starym budynku to następujące plusy:

  • dużo terenów zielonych wokół osiedli – liczne drzewa i parki, wypełniające wolne przestrzenie między budynkami;
  • rozbudowana infrastruktura okolicy, która pozwala na swobodne, codzienne funkcjonowanie (między innymi wiele sklepów, przedszkoli i szkół oraz przystanków komunikacji miejskiej);
  • łatwy dostęp do komunikacji miejskiej;
  • składziki i komórki lokatorskie wliczone w cenę zakupu lokalu;
  • zagospodarowane otoczenie sprawia, że raczej nic w najbliższej okolicy nie powinno nam przesłonić dotychczasowego widoku z okna wybranego przez nas mieszkania.

Powyższych zalet nie da się odnaleźć na rynku pierwotnym. Jednakże nowe budynki mieszkalne również mają pewną przewagę nad starymi, a mianowicie:

  • zastosowanie najnowocześniejszych technologii budowlanych, które zapewniają wyższy standard mieszkania w danym lokalu;
  • zmodernizowane wyposażenie bloku, w tym windy, podjazdy dla osób niepełnosprawnych i podziemne parkingi dla mieszkańców;
  • przestrzenie, które mieszkańcy mogą zagospodarować w dowolny sposób;
  • zapewnienie monitoringu i ochrony mieszkań przed włamaniami i innymi przykrymi zdarzeniami;
  • mniejsze koszty utrzymania związane z ogrzaniem lokalu przez wzgląd na zastosowanie znacznie lepszych materiałów do izolacji.

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych potrzeb i wyobrażeń na temat naszego idealnego lokum. Jednakże z pewnością dużą rolę odgrywa tutaj także aspekt finansowy. Z oczywistych powodów mieszkanie na rynku wtórnym jest zazwyczaj zdecydowanie tańsze niż to na rynku pierwotnym.

Jak dopełnić formalności w przypadku mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego w Poznaniu? Bezpośrednio czy korzystając z usług biura nieruchomości?

Jeśli interesujesz się ofertami mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego z Poznaniu, zapewne zastanawiasz się, jak sfinalizować transakcję. Zdecydować się na ofertę bezpośrednią czy też skorzystać pomocy pośrednika? To samo pytanie stawiają sobie osoby wystawiające na sprzedać swoje nieruchomości. Otóż sprzedaż i zakup mieszkania wiąże się z koniecznością załatwienia wielu skomplikowanych formalności, do których niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy bądź czasu na to, aby ją zdobyć. Można jeszcze skorzystać z profesjonalnych usług agencji nieruchomości, która cały proces sprzedaży nieruchomości poprowadzi za nas, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kwestii.

Niestety bardzo często kwestią, która skutecznie odstrasza klientów od korzystania z usług agencji nieruchomości są pobierane przez nią opłaty. Oczywiście niektórzy decydują się w związku z tym na opcję wystawienia oferty bezpośrednio, jednakże muszą się liczyć z tym, że taki sposób będzie dla nich zdecydowanie bardziej wymagający i trudniejszy. Co więcej, korzystanie z profesjonalnego biura sprzedaży nieruchomości to także zapewnienie bezpieczeństwa, zawieranych przez nas transakcji. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie nieruchomości, lepiej byłoby oddać sprawę w ręce sprawdzonych i doświadczonych specjalistów.

Oferta sprzedaży przygotowana przez agencję nieruchomości to między innymi:

  • profesjonalne zdjęcia;
  • czytelny, ciekawy i wyczerpujący opis danej nieruchomości;
  • cena adekwatna do realiów rynku;
  • promowanie danej nieruchomości na różnych, znanych portalach;
  • dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców i docelowych klientów.

Usługi agenta nieruchomości to także wiarygodna wycena danego mieszkania i jak najszersza oraz możliwie, jak najlepsza promocja na stronach, portalach branżowych i w social mediach. Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru sposobu sprzedaży nieruchomości, warto pamiętać również o tym, że sprzedaż jakiegokolwiek lokalu często wiąże się z koniecznością przeprowadzania licznych spotkań z potencjalnymi nabywcami, których może być naprawdę wiele, nim znajdzie się kupiec. Jeśli mamy dużo innych obowiązków, realizacja dodatkowych zadań o tak wymagającym charakterze może się okazać bardzo wyczerpująca. Dobry agent załatwi wszystkie te sprawy za Ciebie, a w dodatku często zrobi to bardziej profesjonalnie, co wywoła lepsze wrażenie w oczach potencjalnego kupca. Wynagrodzenie w dziedzinie pośrednictwa sprzedaży jest naliczane procentowo w odniesieniu do wartości danej transakcji. Zazwyczaj wynosi ono około 2-4 % wartości sprzedaży danej nieruchomości.

Jasna kuchnia
fot. pixabay.com

Gdzie znaleźć dobrego pośrednika?

Wybór dobrego biura pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości wbrew pozorom nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Wielka Giełda Nieruchomości (WGN) z oddziałem w Poznaniu to miejsce, w którym pracują agenci, analitycy, rzeczoznawcy i prawnicy z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Swoją działalność prowadzą nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Dotychczas WGN przeprowadziło już ponad 150 000 transakcji na terenie kraju i całego świata, aż dla ponad 250 000 klientów, co stanowi niewątpliwy rekord na terenie naszego kraju.
Grupa WGN wraz ze swoim oddziałem w Poznaniu oferuje między innymi:

  • bardzo profesjonalne i wyspecjalizowane doradztwo na każdym etapie sprzedaży nieruchomości;
  • przeprowadzanie rzetelnych analiz rynkowych;
  • dostęp do wiedzy na temat współczesnych trendów, dotyczących rynków lokalnych, krajowych i międzynarodowych,
  • promowanie nieruchomości na sprzedaż na wielu znanych i cenionych portalach sprzedażowych i w trzech tytułach prasowych;
  • uzyskanie porady finansowej, szczególnie w odniesieniu do możliwości kredytowania zakupu;
  • indywidualne podejście do każdego klienta;
  • udzielanie porad i niezbędnego wsparcia w trakcie negocjowania umowy sprzedaży;
  • zawieranie w pełni bezpiecznych transakcji.

W związku z powyższym biura WGN to miejsca, które niewątpliwie można obdarzyć zaufaniem w dziedzinie nieruchomości, bez obaw o to, że transakcja przeprowadzona z ich udziałem zostanie przeprowadzona w zgodzie z obowiązującymi przepisami i jak najlepszymi praktykami sprzedażowymi. Jak się okazuje, jedynie w 2017 roku udało się zrealizować ponad 7200 transakcji, pośrednicząc w sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości większej niż 1,8 miliarda złotych. Wielka Giełda Nieruchomości posiada zdecydowaną przewagę na rynku obrotu nieruchomościami, co zapewnia pełną obsługę na rzecz pośrednictwa w dziedzinie skutecznego obrotu nieruchomościami. O jakości świadczonych usług i solidności marki WGN świadczy między innymi ogrom różnego rodzaju nagród, popularność w środowisku i długoletnie doświadczenie w branży.