Nowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu będą dobrym rozwiązaniem dla zwolenników nowoczesnego budownictwa i osób, które chcą być po prostu pierwszym właścicielem nieruchomości. Takie lokum można dopasować do własnych potrzeb, samemu decydując o kwestiach wykończeniowych. Poza optymalnym układem pomieszczeń, można liczyć na wykorzystanie materiałów, dzięki którym także koszty eksploatacyjne będą zapewne mniejsze niż w starszych blokach. Takie lokale ma do zaoferowania Wielka Giełda Nieruchomości.

Spis treści
Dlaczego warto się na to zdecydować?
Na co zwrócić uwagę przy takich transakcjach?
Sprawdzenie dewelopera
Otoczenie inwestycji
Umowa
Tego typu lokale w dzielnicy Grunwald

Czemu warto zwrócić uwagę na nowe mieszkania w Poznaniu?

Istnieje kilka powodów dlaczego warto rozważyć kupno nowych mieszkań w Poznaniu. Jednym z głównych atutów jest nowoczesne budownictwo. Będzie to widać po układzie lokalu, dopasowanego do obecnych wymagań oraz wykorzystanych materiałach. Liczy się przy tym nie tylko same lokum, ale również cały budynek, który nie będzie wymagał żadnych prac remontowych. Oczywiście kupując od dewelopera nie trzeba się przejmować sprawami właścicielskimi, które trzeba weryfikować na rynku wtórnym. Kolejnym argumentem jest brak jednego z podatków wymaganych w segmencie wtórnym oraz fakt, że samo utrzymanie mieszkania powinno być w tym przypadku tańsze.

Nowoczesne budownictwo

Decydując się na nowe mieszkania możesz liczyć na naprawdę ciekawe projekty. Same lokale mieszkalne będą zaplanowane w sposób przemyślany i funkcjonalny. Zastosowane będą zatem rozwiązania dopasowane do obecnych trendów. Charakterystyczne jest choćby wyznaczanie aneksów kuchennych zamiast oddzielnych kuchni, co pozwala na powiększenie salonu i stworzenie bardziej otwartej przestrzeni. Oczywiście nie mniej ważny jest stan samego budynku. W nowych obiektach dostępne będą w pełni sprawne windy, starannie zaaranżowane obszary wspólne czy udogodnienia choćby w postaci odpowiednich zabezpieczeń, które są obecnie standardem. Ten aspekt jest naprawdę istotny, gdyż jest to problem wielu nieruchomości z rynku wtórnego. Wielokrotnie można się spotkać z sytuacjami, gdy samo mieszkanie jest wyremontowane i naprawdę komfortowe, lecz budynek mocno zaniedbany. Rzutuje to potem na jakości życia w takim miejscu i generuje koszty związane z pracami w obrębie samego bloku.

Brak niejasności właścicielskich i dopasowanie do własnych potrzeb

Dla wielu osób istotnym argumentem jest sam fakt, że jest się pierwszym właścicielem lokalu. Poza dobrym samopoczuciem z tego wynikającym, oznacza to całkowitą pewność względem statusu prawnego nieruchomości. Kupując lokum od kogoś, trzeba uważnie to sprawdzić - warto skorzystać też z pomocy pośrednika. Sam aspekt nowości jest również istotny względem przyszłej wartości mieszkania. Nie będzie trzeba dokładać do niego pieniędzy w kolejnych latach, a stan samego budynku wciąż będzie dobry, co może być ważne zarówno pod kątem mieszkalnym, jak i ewentualnej odsprzedaży lokalu w przyszłości. Nowe mieszkania kupuje się najczęściej w stanie deweloperskim, zatem możesz samemu zadecydować o kwestiach wykończeniowych, dopasowując swoje nowe cztery ściany całkowicie do własnych potrzeb i wyobrażeń. Często przeróbki i zmiany w aranżacji mogą być uwzględnione jeszcze na etapie prac dewelopera, jeżeli ustalisz z nim takie plany.

Wprowadzanie się do nowego mieszkania
fot. pexels.com

Koszty transakcyjne i eksploatacyjne

Kupując w segmencie pierwotnym nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2%, co wydaje się niewielką stawką, lecz daje naprawdę pokaźne kwoty przy wartościach jakie osiągają nieruchomości. Warto zwrócić też uwagę na kwestię późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Deweloperzy stosują nowe materiały, uszczelniają drzwi czy okna, przez co lokal potrzebuje zwykle mniejszych nakładów na ogrzewanie niż starsze lokum, z którego szybciej wydostaje się ciepło. Jest to potem widoczne na etapie płacenia rachunków.

Na co uważać, decydując się na zakup nowych mieszkań w Poznaniu?

Kupując nowe mieszkania w Poznaniu w pierwszej kolejności trzeba się zająć weryfikacją samego dewelopera. Należy sprawdzić jego wiarygodność oraz sytuację, żeby uniknąć potem niepotrzebnych nerwów. Przed zakupem warto zapoznać się z otoczeniem samego budynku czy osiedla i planami jego zagospodarowania. Wreszcie trzeba zachować rozwagę przy samym spisywaniu umowy, żeby nie znalazły się tam jakieś kontrowersyjne klauzule.

Weryfikowanie informacji o deweloperze

Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, powinieneś zawczasu sprawdzić informacje dotyczące takiej firmy. Są one ogólnodostępne, więc przy przeznaczeniu na to odrobiny czasu, można to zweryfikować. Dobrze jest zapoznać się z dotychczasowymi inwestycjami dewelopera - w miarę możliwości można nawet zobaczyć takie budynki na własne oczy i zapoznać się z opiniami ich mieszkańców. Wreszcie warto dowiedzieć się jaki typ rachunku powierniczego założył taki podmiot w zakresie danej inwestycji. Najbezpieczniejszy jest wariant rachunku zamkniętego, oznaczającego, że przedsiębiorstwo nie może przeznaczyć wpłaconych zaliczek choćby na opłacanie niektórych etapów budowy.

Jak wygląda okolica inwestycji?

Oczywiście przy opisie większości inwestycji można się spotkać z informacjami o atrakcyjnej okolicy. Dobrze jest to jednak zweryfikować, szczególnie, gdy budynek powstaje nieco dalej od centralnych rejonów miasta. Obecnie deweloperzy bardzo starannie podchodzą do aranżacji samych terenów oraz najbliższego otoczenia obiektów. Warto sprawdzić jednak czy obok nie ma ruchliwych ulic, czy dostępne są punkty usługowe, przychodnie czy tereny rekreacyjne. W przypadku pustych przestrzeni można też sprawdzić, czy jest już jakiś plan ich zagospodarowania, żeby uniknąć niespodzianek w przyszłości.

Kwestia umowy

Newralgicznym momentem jest na pewno samo podpisywanie umowy. Niestety część deweloperów podejmuje tutaj niezbyt uczciwe praktyki, zamieszczając w dokumentach klauzule niekorzystne dla klientów. Najczęściej dotyczą one jednostronnych kar umownych (obejmujących tylko kupującego), skrócenia czasu przeznaczonego na reklamacje, ewentualnych dopuszczeń w zakresie zmian materiałów (firmy wykorzystują wtedy tańsze zamienniki) czy braku konkretnego terminu przekazania mieszkania. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie przy takiej transakcji z pomocy agenta nieruchomości, który zna się na takich kwestiach i nie dopuści do żadnych niekorzystnych działań względem kupującego.

Nowe mieszkania w Poznaniu w dzielnicy Grunwald

Nowe mieszkania w Poznaniu można znaleźć w dzielnicy Grunwald. Obok Starego Miasta to jeden z najatrakcyjniejszych rejonów miasta, chętnie wybierany przez nabywców. Widzą to także deweloperzy, dokonując tam sporej liczby inwestycji, nieco większych niż w innych częściach Poznania. Sama dzielnica ma przy tym bogatą historię, jest dobrze skomunikowana i gwarantuje wiele udogodnień, przy jednoczesnym dostępie do terenów zielonych oraz spokojniejszej atmosferze niż w ścisłym centrum.

Sporo inwestycji

Choć w wielu miastach na rynku nieruchomości zdecydowanie przeważa segment pierwotny, to w Poznaniu łatwiej znaleźć mimo wszystko propozycje od dotychczasowych właścicieli. Grunwald jest jednak pod tym względem dzielnicą, w której deweloperzy podejmują stosunkowo najwięcej nowych inwestycji. Istnieje zatem dość duża szansa na znalezienie ciekawych ofert w tej okolicy. Warto jednak uważnie monitorować rynek, gdyż nowe lokale cieszą się dużym zainteresowaniem i szybko znajdują nabywców. Najczęściej można spotkać propozycje mieszkań 2-pokojowych lub 3-pokojowych, które są obecnie najpopularniejszymi wariantami, więc deweloperzy wyznaczają wiele takich lokali.

Czego się spodziewać w tej okolicy?

Grunwald jest obecnie jedną z najpopularniejszych dzielnic dla osób, które poszukują mieszkań. Rejon ten odznacza się bogatą historią, którą widać również po zróżnicowanej zabudowie. Poza nowymi inwestycjami znajdują się tu stare wille i kamienice czy budynki z okresu międzywojennego. Tworzy to dość wyjątkowy klimat tego miejsca. Dużym plusem dzielnicy jest jej położenie oraz sprawnie działająca komunikacja, dzięki czemu do centrum miasta można dotrzeć w niecałych kilkanaście minut. Sam Grunwald jest z kolei spokojniejszy niż centralne obszary miasta. Mieszkańcy tej okolicy mogą załatwić na miejscu większość bieżących spraw, bez konieczności jeżdżenia w inne rejony Poznania. Na miejscu dostępna jest rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, zaplecze medyczne, edukacyjne i kulturalne. Osoby, które dysponują odpowiednim potencjałem finansowym, chętnie sięgają po nowe mieszkania. Są to lokale znajdujące się w nowoczesnych budynkach oraz opracowane według projektów dostosowanych do współczesnych wymagań i trendów. Takie lokum możesz też kupić w Poznaniu i ciekawe oferty możesz znaleźć choćby w dzielnicy Grunwald. Jeżeli jesteś zainteresowany takimi mieszkaniami, to skorzystaj z propozycji WGN!