Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu czekają na kupujących z szeroką ofertą wyboru. Czy jest to dobry moment na zakup własnego M.? Ostatnie półrocze okazało się dla rynku mieszkaniowego bardzo korzystne. Obecnie ceny lokali mieszkalnych szybują w górę. Osoby, które planują jeszcze w tym roku kupić mieszkanie, powinny się pośpieszyć, ponieważ ceny wciąż idą w górę. Nie wiadomo, kiedy mieszkania osiągną swoje limity cenowe, na chwilę obecną jednak nic na to nie wskazuje.

Spis treści:
Kupujący ruszyli po własne M.
Pandemia niestraszna deweloperom
Kiedy cenowa bańka pęknie?
Ile liczy sobie obecnie Poznań?
Dobry czas dla sprzedających

Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących

Poznański rynek mieszkaniowy rośnie w siłę. Stale przybywa osób, które poszukują mieszkania na sprzedaż w Poznaniu. Województwo wielkopolskie notuje dynamiczny rozkwit w segmencie mieszkaniowym. Nie brakuje również osób, które są zainteresowane zakupem lokalu mieszkalnego na własność. Dzięki temu na lokalnym rynku jest obecnie dużo ofert mieszkań na sprzedaż w Poznaniu. Kupujący mają więc szeroki wachlarz ofert, spośród których mogą wybrać najbardziej dogodny dla siebie lokal mieszkalny.

W chwili obecnej trwa dobry okres dla osób, które chcą zbyć nieruchomość - czy to mowa o właścicielach prywatnych mieszkań, czy deweloperach. Zdają oni sobie sprawę, że mogą obecnie sprzedać swój lokal mieszkalny za dużo wyższą kwotę, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stąd właśnie tak duży wysyp ofert sprzedaży na rynku.

                                              Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż w Łodzi

Mieszkaniówka nie poddała się lockdownowi 

Segment mieszkaniowy jako jeden z nielicznych na rynku nieruchomości wyszedł z pandemii obronną ręką. Krótko po tym, jak w Polsce ogłoszono pandemię, a niedługo po tym rząd wprowadził całkowity lockdown, rynek nieruchomości zamarł. Segment mieszkaniowy był jednym z tych, które szybko zaczęły poszukiwać wyjścia z niedogodnej sytuacja.

Właściciele prywatnych mieszkań nie rezygnowali z poszukiwań kupujących, umieszczając ogłoszenie o sprzedaży w Internecie i prasie. Podobnie zareagowali deweloperzy, którzy w swojej ofercie posiadają mieszkania na sprzedaż w Poznaniu. Szybko zaczęli oni poszukiwać alternatywnych metod sprzedaży lokali mieszkalnych. Z pomocą przyszły im nowe technologie. To właśnie za pomocą Internetu oraz aplikacji na smartfony deweloperzy utrzymali zainteresowanie kupujących mieszkaniami na sprzedaż w Poznaniu. Potencjalni kupujący mogli odwiedzać osiedla mieszkaniowe drogą online, dzięki wirtualnym spacerom. Deweloperzy oferowali ponadto kontakt telefoniczny oraz za pomocą chatu. Strony Internetowe zostały rozbudowane, aby kupujący mogli czerpać z nich więcej informacji na temat interesujących ich mieszkań na sprzedaż w Poznaniu.

Działania podjęte przez deweloperów przyniosły oczekiwany skutek, dzięki czemu sprzedaż lokali mieszkalnych się utrzymała. W efekcie deweloperzy mogli podjąć decyzje o kontynuowaniu inwestowania w województwie wielkopolskim i po zniesieniu lockdownu wielu z nich ruszyło z nowymi projektami mieszkaniowymi.

                                              Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu

Kiedy ceny przestaną rosnąć? 

Rok 2020 okazał się rokiem próby dla deweloperów. Niemal od początku bieżącego roku widać efekty starań firm, które dostarczyły na rynek nowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu. Przybyło inwestycji oferujących gotowe lokale mieszkalne, kolejne projekty inwestycyjne są też w budowie. Należy również pamiętać o rynku wtórnym, który wzbogaca ofertę mieszkań na sprzedaż w Poznaniu.

Obecnie można zauważyć, że ceny szybują w górę. Póki co nie wiadomo, kiedy wzrosty wyhamują. Osoby, które jeszcze w 2021 roku chcą kupić mieszkanie, powinny zrobić to czym prędzej, zanim ceny ponownie wzrosną. Natomiast kupujący, którym aż tak nie spieszy się z zakupem własnego M., mogą pokusić się o wstrzymanie decyzji o zakupie do przyszłego roku.

W bieżącej sytuacji można dopatrzeć się również plusów. Niewątpliwie obecnie oferta mieszkań na sprzedaż w Poznaniu jest szeroka, dzięki czemu kupujący mogą wybrać lokal mieszkalny, który będzie im najbardziej odpowiadał, zarówno pod kątem lokalizacji, jak również powierzchni oraz liczby pokoi.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu? 

Jak dużo kosztuje obecnie mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu? Bieżącą sytuację na rynku bardzo dobrze obrazuje raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN (Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce za I kwartał 2021 roku). Raport zawiera średnie ceny ofertowe, które dla Poznania przedstawiają się następująco:

W przypadku rynku pierwotnego, w pierwszym kwartale 2020 roku cena za mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu wynosiła 7541 złotych za metr kw. W II kwartale 2020 roku cena za metr kw. mieszkania wzrosła do 7764 złotych. III kwartał 2020 roku przyniósł kolejną podwyżkę - średnia cena za metr kw. lokalu mieszkalnego wynosiła już bowiem 7922 złotych. W IV kwartale 2020 roku średnia cena za metr kw. wynosiła 7979 złotych. W pierwszym kwartale 2021 roku ceny dalej rosły, choć już w nie tak dużym tempie. Średnia cena za metr kw. mieszkania na sprzedaż w Poznaniu wyniosła w I kwartale br. 7988 złotych. Zestawiając ze sobą średnie ceny za metr kw. za I kwartał 2020 roku i I kwartał 2021 roku, mamy różnicę w wysokości 447 złotych za metr kw.

W przypadku mieszkań na sprzedaż w Poznaniu na rynku wtórnym sytuacja przedstawia się podobnie. W I kwartale 2020 roku średnia cena za metr kw. lokalu mieszkalnego wynosiła 7809 złotych. W II kwartale 2020 roku średnia ta wzrosła nieznacznie do kwoty 7823 złotych. III kwartał 2020 roku przyniósł kolejną podwyżkę cen, do średniej 7851 złotych za metr kw. mieszkania na sprzedaż w Poznaniu. IV kwartał zamknął rok nieznaczną obniżką - średnia cena wyniosła 7808 złotych za metr kw. Natomiast I kwartał 2021 roku znów przyniósł podwyżki cen - średnia cena za metr kw. lokalu mieszkalnego w I kwartale br. wyniosła 7943 złotych. Zestawiając ze sobą I kwartał 2020 roku i I kwartał 2021 roku wychodzi różnica w cenie 134 złotych za metr kw.

Powyższe zestawienie pokazuje wyraźnie, że ceny stale rosną.

                                              Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu

Kto na tym zyska? 

Bieżąca sytuacja w sektorze mieszkaniowym jest bardzo korzystna z punktu widzenia sprzedających, czyli właścicieli prywatnych mieszkań oraz deweloperów. Pandemia mocno zweryfikowała potrzeby mieszkaniowe Polaków, i te okazały się niezachwiane nawet w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej. Obecnie więc lokale mieszkalne, które trafiają do sprzedaży, wystawiane są po wyższych cenach, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mniej korzystnie obecna sytuacja obrazuje się kupującym, którzy za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż w Poznaniu muszą obecnie zapłacić więcej. Jak widać w raporcie NBP, różnica w cenie mieszkań na rynku wtórnym nie jest ogromna, gdyż wynosi średnio 134 złote za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego (porównując I kwartał 2020 roku z I kwartałem 2021 roku). Natomiast wzrost cen od ubiegłego roku jest już mocniej widoczny na rynku pierwotnym, gdzie średnia różnica w cenie za metr kwadratowy mieszkania pomiędzy I kwartałem 2020 roku a I kwartałem br. wyniosła 447 złotych za metr kwadratowy.

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl